Çölde Adam Öldürmece – Uncharted 3

Uncharted 3 : Drake’s Deception oyununun remastered versiyonunu oynadık, bitirdik, şimdi de sizler için yorumlayacağız. Yaklaşık dokuz sene geç kalmış bir inceleme yazısı olacak bu ve bu dokuz senelik süreçte gelişen teknoloji ve oyun türündeki gelişimde bu inceleme de tabii ki etkili olacak.

Önemli Bir Marka

Uncharted 3, ilk olarak 2011 yılında Naughty Dog firması tarafından Playstation 3 için özel olarak üretilen, TPS türünde bir oyundur. Naughty Dog firması özellikle son dönemde çıkan Last of Us Part 2 oyunu ile oldukça gündemde. Last of Us’ın ilk oyununu da oynayıp beğenen biri olarak ikinci oyunu henüz oynayamadım. Çünkü çok pahalı…

Playstation markasının önemli yüzlerinden olan Uncharted oyun serisinde Nathan Drake adlı bir hazine avcısını oynuyoruz.  Zamanın da Playstation 3 cihazımız olmadığı için bu oyunu maalesef oynayamadık. Ancak remastered versiyonu olan bu oyunu Türkçe seslendirme ile Playsation 4 üzerinden deneyimleyebildik. Uncharted serisine 4. Oyundan başlayan biri olarak  geriye dönüp 3. oyunu oynamak öyle muazzam bir tecrübe değildi benim için. 3. oyunu bitirdikten sonra serinin ikinci oyunu olan Uncharted 2 : Among Thieves oyununa bakmak çok da içimden geldi diyemeyeceğim.

uncharted 3

Çölde Bir Seri Katil

Oyunun hikayesine gelecek olursak. Nathan Drake bir hazine avcısı ve bu uğurda tonlarca zorlukla büyüleyici hedeflerine ulaşan birisi. Yakın arkadaşı ve akıl hocası Sully ile çeşitli maceralara atılıyor.  Uncharted 3 : Drake’s Deception oyununda ise Nathan’ın çocukluğuna dönüyoruz. Çocukluğunda Kolombiya’da çaldığı korsan Drake’in yüzüğü ile macera başlıyor. Korsan Drake’in yıllarca peşinden koştuğu çölün Atlantis’i olarak anılan İrem Şehri’ni bulmak için bol aksiyonlu bilmeceli bir yolculuğa çıkıyor.

Oyunun grafiklerini konuşmaya gerek yok. Tabii ki de üst düzey grafikleri yok çünkü oyun eski bir oyun. Yani bu kısmı geçelim. Oynanış olarak hala daha gideri olan bir oyun, ancak TPS türünün hastası olan bir adam değilim. Yapay zekanın aptallığı beni çok rahatsız etti. Beklediğimden daha az bulmaca vardı oyunda. Oyunun gizemli havasından çok adam öldürmeye odaklanmak zorunda kalıyoruz. Oyunda kabaca bir tahminle yaklaşık 600 adam öldürdüğümüzü söyleyebilirim. Bu kadar çok ölümün arkasından ne elde ettik diye soracak olursanız, cevap basit hiçbir şey.

Eski eserleri dönemine göre değerlendirmek önemli. Hardcore bir oyuncu olayan beni için işin teknik kısmını dönemine göre yorumlamak oldukça zor. Ancak bundan 10 sene önce bu oyunu oynasaydım kesinlikle aklım çıkardı, bunu da dürüstçe söylemek gerek. Ama 2020 senesinde açıp bu oyunu oynayınca bana çok da hitap etmediğini gördüm. Naughty Dog’un Last of Us Part 2 de oyunlarda amaçsızca öldürdüğümüz karakterler üzerine kurguladığı bir senaryo ve oynanış üzerine bize iyi adam olarak tonlarca cinayet işletmesi beni fazlasıyla yordu. Kendi baştan sona tekrar eden ve geliştiremeyen bir yapısı vardı oyunun.

uncharted 3

Sadede Gelelim

Evet, Uncharted 4 sevdiğim bir oyundu. Ancak Uncharted 3 oyunundan aynı tadı alamadım. Aksiyon sekanslarına söyleyecek sözüm yok. Vuruş hissiyatı ve benzeri konularda hiçbir sorun yok. Mekan kullanımı, dünyanın değişik yerlerinde çözülecek sırlar olması oyunun en güzel yanı. Ancak bazı oyunları zamanında oynamak gerekiyormuş. 2020 senesinde ilk defa oyunu oynayan beni sarmayı başaramadı. Uyuz ola ola oyunu bitirdim. Sonun tatmin olmaktan çok oyun bittiği için rahatlama hissettim. TPS türüyle arası iyi olmayanlara önermiyorum.

İlginizi çekebilir : Devil May Cry 5 – İnceleme

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...