Devil May Cry 5 – İnceleme

Hack and slash oyunların kralı. Şeytanlarla meleklerin savaşı… Japon şirketi Capcom’un tüm dünyaya armağanı. Evet, Devil May Cry’dan bahsediyorum. Başlıkta da yazıyor zaten. Şeytanlar da ağlar, oyunumuzun son versiyonu olan Devil May Cry-5 incelemesi ile karşınızdayız. Oyun çıkalı çok oldu ama anca black friday satışlarında alabildim. Şimdi Devil May Cry oyunları tarihine bir bakış atıp son oyunlar hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Devil May Cry Tarihi

devil may cry 5

2001 senesinde başlayan bu efsane, başka bir efsane oyun olan Resident Evil’den doğduğunu pek çoğunuz bilmiyordur. Capcom, Resident Evil 4’ün çalışmalarına başladığı sırada yönetmen olarak Hideki Kamiya görev almaktaydı. Oyun yapımı ilerledikçe Resident Evil’dan farklı olmaya başlayan bu oyun en sonunda Devil May Cry’ı doğurdu. Oyun hatalarından doğan birçok mekanik Devil May Cry’ı içerisine eklendi. Örneğin düşmanlara havada vurursan havada kalırlar ve havada düşmanları kesmeye devam edebilirsin.

Devil May Cry’ın başkarakteri Dante, tahmin edebileceğiniz gibi ilahi komedyanın yazarı Dante Alighieri’den geliyor. Hikayesi de ilahi komedyadan esinlenmiş durumda.  Annesi düşmüş bir melek olan Dante’nin babası da bir iblisdir. İlk oyunla kendine bir hayran kitlesi oluşturan Devil May Cry – 1’den sonra ikinci oyuna hemen başlayan Capcom, anlamsız bir yanılgıya düşer ve ilk oyunun başarısında büyük pay sahibi olan Hideki Kamiya ve ekibini bu oyunun dışında tutmaya karar veriyor. İkinci oyunla oldukça fazla eleştiri alan Capcom, 2005 senesinde çıkan Dante’nin geçmişine odaklanan bir oyun yapmaya karar verir ve en iyi Devil May Cry oyunu ortaya çıkar.

Devil May Cry -4 ile Capcom oyuna yeni bir karakter getirip Nero’yla oynamamızı istedi. Dante hayranlarını üzen bir gelişmeydi bu. Tekrara düşen yapısıyla pek fazla olumlu eleştiri alamadı. 2013 yılı geldiğinde Capcom, Devil May Cry serisi için yeni bir yol izlemeye karar verdi. DMC : Devil May Cry ile batılı bir stüdyo olan Ninja Theory’yle anlaşan Capcom, batı pazarında yeni bir soluk yaratmak istedi. Emo bir görünüme genç Dante pek sevilmedi. Ancak oyun mekanikleri ve getirilen yeniliklerle bence güzel bir oyundu. Farklı mekanlar, bulmacalar, çok kolay olmayan bölümler ve bosslar ile keyifli vakit geçirdiğim bir oyun oldu. Ama serinin fanatikleri bu değişimlerden pek memnun olmadılar.

Ve daha sonra köklere dönen bir oyun geldi. Devil May Cry – 5

 

Devil May Cry-5 Nasıl Olmuş ?

Oyuna Dante’nin kardeşi Virgil’in oğlu Nero olarak başlıyoruz. Nero’nun yanında minibüs vari arabasıyla Nico bize yardım ediyor. Nero’nun bir kolu yok ve biyonik kolların mucidi Nico. Nero ile oynarken her birinin kullanım ömrü olan birden fazla biyonik kol kullanabiliyoruz. Bu kolların bir çok özelliği bulunuyor. Nero ile başladığımız oyun yeni bir karakter olan V ile devam ediyor. Ayakta durmakta zorluk çeken ve iki adet demon aracılığıyla dövüşebilen bu karakterin oynanışını pek sevdiğim söylenemez. Dante, oyuna girene kadar beklemek zorunda kalıyoruz.

Dante oyuna girdikten sonra, Dante ile oynadığımız bölümler de başlıyor ve gerçekten Devil May Cry oynadığımızı hissediyoruz. Oyunun yapısı DMC: Devil May Cry oyunundan farklı serinin eski oyunlarına daha yakın seviye de. Combolar yine son derece akıcı ve çeşitlilik sunuyor. Düşman çeşitliliği de bence tatmin edici seviye de. Ancak bosslar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Son dövüşe kadar oyunu rahatlıkla hiç ölmeden geçmeyi başardım. Boss dövüşleri yaparken,” Acaba bu bossun zayıf noktası ne?” veya “ Saldırmak için doğru zaman hangisi? Hangi özelliği bu düşmanda kullanmam uygun olur? “ tarzı bir soru hiç duymadım. Tabi ki bir Dark Soul beklemiyoruz Devil May Cry 5 den ama olsun, insan biraz daha uğraşmak istiyor. Devil May Cry oyunlarının özelliklerinden birisi de belli bir alana gelince o alandan ileriye gelen düşmanları kesmeden ilerleyememek. Devil May Cry 5 ise tamamen bundan ibaret bir oyun. Yürüyoruz yaratık kesiyoruz, yürüyoruz biraz daha yaratık kesiyoruz. Aksiyon gayet güzel tamam ama aralarda hiçbir bulmaca veya oyuncuyu zorlayıp düşündürecek bir bölüm tasarımı yok.

devil may cry 5

Oyunun hikayesi de beni tatmin etmedi. Çok dolu ve merak uyandıran bir hikaye yoktu ortada. Müzik kullanımı tek düzeydi. Fifa oynamaktan farkı yoktu oyunun düşman kes devam et düşman kes devam et. Bir yerde sonra birbirinin neredeyse aynısı olan mekanlarda basit düşmanlarla dövüşmek keyif vermemeye başladı. Devil May Cry serisinin hayranı olarak beklentilerimi karşılamadı maalesef 5’inci oyun.  Hack and slash türünde bir oyun olduğunu biliyorum ama daha iyi bir oyun bekliyordum.

Her şeye rağmen Devil May Cry dünyası içinde olup o comboları yapmak güzeldi. Özlemişim. Yakın zamanda serinin sağlam hayranlarının sevmediği ama benim sevdiğim DMC: Devil May Cry’ı tekrar oynayacağım.

Oyun dolu haftalar diliyorum herkese.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...