En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en iyi fantastik roman serileri listelerimize bakmanızı tavsiye ederiz.

En İyi Fantastik Roman Serileri

En İyi Fantastik Roman Serileri – 2

1-Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi ?

en iyi bilim kurgu romanları

Philip K.Dick’in 1968 yılında yayınlanan romanıdır. Bir android avcısının isyancı androidlerin peşinden gitmesiyle olan olayları anlatır. Roman, Ridley Scoot tarafından beyazperdeye Blade Runner adıyla aktarılmıştır.

2-Vakıf Serisi

en iyi bilim kurgu romanları

Isaac Asimov’un en ünlü serisidir. Robotların babası diyebileceğimiz ünlü yazar 7 kitaplık bir seri bırakmıştır bizlere. Orijinal olarak 3 kitaptan oluşan seriye daha sonra eklemeler yapılmıştır. Şu sıralar serinin dizisi yapım aşamasındadır.

3-2001: Bir Uzay Destanı

Arthur C. Clarke, listedeki en önemli bilim kurgu yazarlarından birisidir. Bilim kurgu alemine bir sürü önemli eser kazandırmıştır. Özellik 2001 romanı sinemaya Stanley Kubrick ile aktarılarak sinema dünyasının da en önemli işlerinden biri haline gelmiştir.

 

4-Karanlığın Sol Eli

en iyi bilim kurgu romanları

En sevdiğim yazarlardan biri olan Ursula Le Guin’in bilim kurgu fantastik türleri üzerinden daha büyük ve gerçek sorunları anlatmasına her zaman hayran olmuşumdur. “ Karanlığın Sol Eli “ romanı tartışmasız en iyi bilim kurgu romanları arasında üst sıralarda kendine yol bulmalıdır. Kış adlı bir gezegende kutup iklimi içerisinde yaşayan insanlar çift cinsiyetlidir. İnsanlar, yılın belli dönemlerinde erkek veya kadın olabiliyorlar. Böylece çocuk doğurmuş bir kadın, bazı çocuklarında babası olabiliyor. Böyle bir dünyada cinsiyetçilikten gelen üstünlük ve ayrım da ortadan kalkmış oluyor.  Bilim kurgu severlerin okuması gereken bir roman.

5-Mülksüzler

en iyi bilim kurgu romanları

Mülksüzler, Ursula Le Guin’in en ünlü romanıdır. Bazılarına göre en iyisi de… Siyasi bir roman diyebiliriz Mülksüzler için. Mülksüzler romanı sınırları aşmak, köprüler kurmak üzerinedir. Varlık içinde yokluk çeken toplumları ve totaliter rejimleri amansızca eleştirir. Bu bilim kurgu romanı hayata bakışınızı değiştirebilir.

6-Solaris

Stanislaw Lem, çağımızın en önemli bilim kurgu yazarlarından biridir bana göre. Arthur C. Clarke’nin 2001 : Bir Uzay Destanı Stanley Kubrick tarafından sinemaya aktarılınca Sovyetler cephesinden Stanislaw Lem’in Solaris’i, Tarkovsky tarafından filme aktarılması ile karşılık gelir. Tüm yüzeyi suyla kaplı Solaris gezegeninde geçer hikaye ve Solaris bir gezegenden fazlasıdır. Düşünebilen koca bir varlık, koca bir bilinçtir Solaris. Varoluşsal bir destanı anlatır. Okuduğum en iyi bilim kurgu romanları listesinde Solaris kendine yer bulmakla kalmıyor, kendine özel sayfalarca içeriği bile hakkediyor.

7-1984

en iyi bilim kurgu romanları

George Orwell ve bu kitap hakkında uzun uzun yazılar yazmaya gerek görmüyorum. Devrimizde hala en popüler kitaplar arasında olmasının bir sebebi var. Herkesin okuması gereken bir roman.

 

8-Fahrenheit 451

en iyi bilim kurgu romanları

1984 romanıyla ilgi söylediğim her şey Fahrenheit 451 için de geçerli. Mutlaka okunması gereken her kitap listesine girmesi gereken bir roman. Kitapların yakıldığı bir distopik dünyada kitapları yakan bir itfaiyecinin, kitap okuyarak başladığı değişim ve yolculuğu anlatır.

En İyi Bilim Kurgu Romanları “ ilk listemizin sonuna geldik. Daha yazılacak çok bilim kurgu romanı olduğu için yakında “ En İyi Bilim Kurgu Romanları – 2 “ listesi de gelecektir. Belki 3 belki sonra 4 …

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

  1. Çok iyi bir liste olmuş, özellikle yeni bir seriye başlamayı düşündüğüm şu günlerde ilaç gibi geldi desek yeridir.Elinize kolunuza sağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...