Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz ” The Vast Of Night ” isimli bağımsız bilim kurgu filminin incelemesiyle karşınızdayız. İnceleme yazımız bolca spoiler içerecektir.

Nedir Bu Film?

“ The Vast Of Night “ hakkında verilebilecek yüzeysel bilgilerimiz kısıtlı maalesef. Çünküü yönetmen Andrew Patterson’un ilk filmi. İmdb sayfasına girecek olursanız, sinema sektörü ile alakalı başka hiçbir bilgi olmadığını görebilirsiniz. Filmin baş rollerinde yer alana Sierra McCormick ve Jake Horowitz ana akım oyuncular arasında yer almıyor. İkisinin de çeşitli işleri var ama bilindik işler değil.

Film, Slamdance ve Toronto Film Festivalleri ile beklenmedik bir ilgiye kavuşunca Amazon’da bu ilgiye kayıtsız ve filmin haklarını satın almıştır. Biz de böylece izleme fırsatı yakalayabildik.  Düşük bütçesiyle senenin en çok konuşulan bağımsız yapımları arasına girmeyi başardı.

 

Alacakaranlık Kuşağı

The Vast Of Night

“ Alacakaranlık Kuşağı “isimli yapımı duymayanlarımız çok azdır. Anne ve babalarınıza sorarsanız eğer TRT’de yayınlanan bu korku antolojisi dizisini muhakkak izlemiş çıkacaklarıdır. Yeni dönemde ise “ Get Out “ ve “ Us “ isimli yapımlarıyla korku janrının aranan isimlerinden biri olan Jordan Peele’nin yapımcılığında yeniden ekranlara döndü. “ Alacakaranlık Kuşağı “ ile filmimizin bağlantısı ne diye soracak olursanız eğer, filmimiz zaten bir “ Alacakaranlık Kuşağı “ bölümü girişiyle başlıyor ve en başında bakın bu filmin çizgileri çektiğimiz yolda ilerleyecektir diyor bizlere.  Ve de tam olarak öyle oluyor.

1950’li yıllarda geçen filmimizde iki ana karakterimizden biri olan Fay, telefon santralinde çalışıyor. Everett ise radyo istasyonunda program yapıyor. ““ The Vast Of Night “ filmi bizlere tek bir geceyi anlatıyor. Gecenin başında tüm kasabanın okuldaki basketbol maçında olduğu bize gösteriliyor. Film, Fay ve Everett’in uzun diyaloğu ve tek plan çekimlerle başlıyor. Bu diyalogların içerisinde dikka edilirse filmin devamına ve dönüşeceği şeye dair de ip uçları bulunuyor. Özellikle Fay’in dergiden okuduğu gelecek tahminleri ve Everett’in bu öngörülere tepkileri,  geleceğin belirsizliği konusunda bize düşünme alanı sunuyor.

Film, Fay’in santralden aldığı garip sinyaller ile açılmaya başlıyor. Fay, sinyalleri radyoda Everett’e yayınlatınca radyodaki sesi daha önce duyduğunu söyleyen Bill telefon ile bağlanıp, bildiklerini anlatmaya başlıyor. Bill’in konuştuğu yerle benim için filmin en güzel kısımlarıydı. Soluksuz dinlediğim sahnelerdi. Bill’in sesinin siyahi bir aktör tarafından verilmesi ve başından geçenleri anlatması o dönemin ırkçılığı hakkında net yargılar veriyor.

Bill’in radyoda hikayesini anlatması sadece bir sesi dinlemek, gerçek anlamda gerginliğin dozunu arttırıyor. Bu film büyük bütçeli bir yapım olsa ve Bill’in yaşadıklarını dinlemek yerine kesitler halinde görsek eminim etkisi büyük oranda azalacaktı.

Ve filmin devamında konunun dünya dışı varlıklar ile alakalı olduğu anlaşılıyor. Merakın verdiği kovalama iç güdüsüyle film kendini finaline götürüyor.

Tertemiz Bir Film

The Vast Of Night

“ The Vast Of Night “ gerçekten tertemiz akan bir yapım. Çekim tarzı, oyunculuklar diyologlar, renkler, sesler ışıklar… Ne varsa akıp gidiyor. Her şey tabii ki mükemmel değil ancak, ilk filmini çeken bir adam genç oyuncular, düşük bir bütçe ile çıkarabilecek en iyi işlerden biri çıkartılmış. “ The Vast Of Night “ kendini türün içindeki diğer örneklerinden anlatım tarzı ile ayırmayı başarmış. Söylenecek çok fazla da bir şey yok açıkçası. Gerçek bilim kurgu türünden hoşlanan insanlara rahatlıkla hitap edecektir. Film bir korku veya aksiyon filmi de değil belirtmiş olayım.

Bize göre izlenmeye değer kaliteli bir film olmuş “ The Vast Of Night “ .

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...