IT: Chapter Two – İnceleme

 IT: Chapter Two

 

Yazar Stephen King’in korku klasiği “ O “ romanın yeniden çevriminin ikinci bölümü, “ IT: Chapter Two “ vizyona girdi. Herşeygeeki.com ekibi olarak filmi 2 saat 49 dakika süren bu filmi gecenin en karanlık seansında gidip izledik. Filmi beğendik mi? Evet beğendik. Peki filmi çok mu beğendik? Hayır, o kadar çok değil.

 

It: Chapter Two

İlk gençlik zamanlarımda izlediğim 1990 yapımı TV serisi “IT” filminden etkilenmiş ve katil palyaço Pennywise’a gergin bir sempati beslemiştim. 2017 yılında yayınlanan “IT” filminin ilk bölümü bu sempatinin etkisini katlamıştı. Çocuk oyuncuların güzel performansları, başarılı bir Pennywise portresi yaratıcı ve gerginlik verici kabuslar filme IMDB’de 8 puan vermemi sağlamıştı. Şimdi, gelelim filmimizin ikinci bölümüne.

İlk filmde Pennywise’ı derin uykusuna geri gönderen arkadaş grubumuz 27 yıl sonra Penny’nin uyanmasıyla tekrar lanetli kasaba Derry’e dönüyor. Ezikler grubundan sadece Mike, Derry’de yaşamaya devam etmiş ve hayatını Pennywise’ın kökenini öğrenmeye onu yok edecek yolu aramaya adamış. Penny’in dönüşüyle tüm arkadaşlarını arayıp hepsini Derry’e getiriyor. Derry dışındaki tüm grup, yaşadıkları olayları unutmuşlar ama travmaları sabit kalmış. Çocuk oyuncuların 27 yıl sonraki hallerini oynayan IT: Chapter Two cast seçimi bence çok iyi. Aralarında sırıtan rahatsız edici bir oyunculuk yok. Çocuklara da gerçekten benziyorlar. Filmin komedi yükünü Bill Hader çekiyor. Ve bu yükün altında gayet dozunda ve başarılı bir şekilde kalkıyor. James McAvoy zaten bildiğimiz gibi…

” IT: Chapter Two ” filminin iyi yaptığı şeylere değinecek olursak. Görsel efektler çok başarılı. Bolca kullanılan görsel efektlerin kalitesi ve etkileyiciliği tartışılmaz. Filmin bence yaptığı en başarılı şey yaratıcı olması… Pennywise’ın özgün saldırıları, akla gelmesi zor kabuslar izlettiler bize. İlk filme bağlanma şekli de başarılıydı. Derry atmosferi, geçmiş ve gelecek arasındaki geçişler güzeldi. Filmin climaxi diyebileceğimiz nokta ve araya sıkıştırılar. The Shinning referansı tatmin ediciydi.

 

It: Chapter Two

Filmde Sevmediğimiz Yerler Tabi ki Var

Gelelim sevmediğimiz kısımlara. Ben özellikle korku gerilim filmlerinde aşırı jump scare olayından hiç haz etmeyen bir sinema severim. Jump scare benim gözümde tembel yazarlık ve yönetimden başka bir şey değil. Gel gelelim IT: Chapter Two filminde korku dolu diyebileceğimiz sahnelerinin yüzde doksanı jump scare sahnelerden oluşuyor. Bu olay rahatsız edici kıvamda… İşim en kötü yanı ise jump scare sahneleri dışında birkaç sahnede zaten yeterince korkutup gerebilmeyi başarmaları. Karnaval sahnesinde Bill’in küçük çocuğu camlı alandan kurtarmaya çalıştığı sahne bence filmin en rahatsız edici ve ürkütücü sahnesiydi.

Film çok uzun… 2 saat 49 dakika tabi ki de o koskoca kitap için yeterli değil. Ama film elindeki koskoca 2 saat 49 dakikayı verimli kullanamıyor. Filmin genelinde oluşan senoryasal kopukluklar, karakterlerin iç şimdiki hallerinin iç dünyalarına asla giremeyişimiz filmi aşağıya çeken noktalar.

“ IT: Chapter Two ” başarılı ilk filminin ardında efsaneleşecek bir film olabilecekken. Maalesef ilk filmin düzleminde kalmayı seçmiş. Film asla kötü değildi ama çok çok daha iyi olabilirdi.

Son olarak sizleri Juice Newton – Angel of the Morning ile başbaşa bırakıyoruz. Sevgiyle kalın.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Çizgi Romana Başlamak İçin En İyi Çizgi Romanlar

Çizgi roman okumak ülkemizde maalesef çok kolay değil. Ama süper kahraman furyasıyla birlikte çizgi romana olan ilgi ve ulaşma imkanı arttı.  En iyi çizgi...

En İyi Fantastik Roman Serileri – 2

En iyi fantastik roman serileri listemizin ikinci ile karşınızdayız. “ Neden Tolkien bu listede yok! “ demeden önce En İyi Fantastik Roman Serileri listemize...