It Follows – İnceleme

Teen Slasher ama tam olarak da öyle değil.

2014 yılında gösterime giren bu yapımda banliyöde sakin bir Amerikan hayatı yaşayan kızımız Jay, bir erkek arkadaş ediniyor ve erkek arkadaşıyla seviştikten sonra olanlar oluyor. Filmi izlemeyen biri için konuya böyle ilgi çekici olmuş olabilir. Ama film çok daha ilgi çekici bir sahneyle başlıyor.

Filmin açılış sahnesinde neden kaçtığını anlayamadığımız bir kız topuklu ayakkabılarıyla oradan oraya koşturuyor ve sahnenin sonunda sanat eseri gibi bir şekilde ölmüş olarak buluyoruz kendisini. Merak uyandırıcı bu başlangıçtan sonra, “Evet, şimdi kızın buluştuğu çocuktan bir şey çıkacak.” diyoruz doğal olarak. Öyle de oluyor.

Filmin başrolü Jay, kardeşi Kelly ve çocukluk arkadaşları Yara ve Paul ile zamanını geçirmektedir. Slasher filmlerindeki grupların aksine hepsi daha sakin ve kendi hallerinde yapıdadır bu grup. İçlerinde sporcu genç veya dekolteli genç kız gibi klişeler yok. Aslında bu klişelerin üstüne giden bir yapısı var tüm filmin. Bu grup beraber takılırken Jay, yeni erkek arkadaşı Hugh’la buluşmaya gidiyor. Gecenin sonunda sevişmelerinin ardından her şey gayet normalken Hugh Jay’i bayıltıp, terk edilmiş bir izbe bir binaya götürüyor. Jay uyandıktan sonra Hugh lanetin artık Jay’e geçtiğini söylüyor. Peki lanet ne? Sadece cinsel yolla bir başkasına aktarabileceğin bir lanet bu. Lanetli yaratık isteği kişinin şekline gelebilir ve kurbanı sürekli olarak yavaş adımlarıyla takip ediyor.

Filmimiz konusundan bahsettik. Şimdi gerçek incelememize başlayalım. Bu filmi kendi janrı içinde ayıran bazı şeyler var. Halloween’la buralara kadar gelen slasher tarzı filmlerden biri temel olarak filmimiz. Farkını ilk olarak karakter yönünden koyuyor. Katil kim, sorusunu sorma ihtiyacını hissettirmiyor bize. Cinsel yolla bir zincir şeklinde aktarılan bu lanet, “ Cinsellik kötüdür. Sevişirsen şeytanlar kovalar seni!” demiyor. Aslında izleyiciye tam tersini söylüyor. Çünkü bu laneti geçirmek istiyorsan sevişmek zorundasın. Ve laneti kime geçireceğin konusu da önemli. Ahlaki bazı ikilemlere sokuyor bu durum bizi. Film, gergin tavrını çok iyi koruyup sürdürüyor. Özellikle ilgi çekici klasik korku filmi müziğinden uzak müzikleri, Yönetmenin bazı kamera tercihleri bu gerilimi üst seviye de tutuyor.

Lanetli yaratık, kurbanına kaçması için zaman veriyor. İzlediğiniz bütün korku gerilim filmleri hatırlayın, tüm bunların farkında olan bilinçli bir seçim bu. Karakterleri psikolojik olarak dibe çekiyor bu yavaşlık. Lanetin kökeninin bilmiyoruz. Amaçladığı şeyi bilmiyoruz. Belki film bize bazı cevapları verse, lanet bu kadar korkunç olmayacaktı.

Ne olursa olsun sürekli  takip edilmek hoş değil.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...