Kahve Serisi – 3. Dalga Kahveler

Herşeygeeki.com olarak kahve severlere dev hizmet. Kahve geeki serimiz tam şuan burada başlıyor.

3.DALGA KAHVELER

 

Son zamanlarda çevremizde, kafelerde ,internette hep görüyoruz. ‘3rd wave coffee’

 

Peki nedir bu 3rd wave coffee?

Tabi ki bu konuya gelmeden önce açıklık getirmemiz gereken 1. Ve 2. Dalgalar var.

  • 1.Dalga kahveler,  Dünya savaşından sonra ortaya çıkan kötü kalite robusta çekirdekleriyle yapılan kahve. Yani bildiğimiz granül kahve.
  • 2.Dalga kahvelere geldiğimizde 1960 ve sonrası espressonun ortaya çıkmasıyla geliştirilen kahveciliğe bağlı ortaya çıkan Starbucks gibi zincir kahvecilerin demlediği kahveler.
  • 3.Dalga kahve ise kahveye gerçek değerinin verilmesi, saygı duyulması ve olması gerektiği şekilde demlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu yepyeni bir kültür. Öyle ki kahvenin kaynağına iniyoruz. Kahveye daha sanatsal yaklaşıyoruz. Nerede ve hangi bölgede üretilmiş, üreticisi kim, hangi parametrelerle üretmiş, nasıl yıkanmış ve kavrulmuş hepsini öğrenebiliyoruz ki bu kahve severler için önemli bir nokta oluşturuyor. Kaliteli kahve içmek bizim hakkımız. 3. Dalga kahveyi şarap gurmelerinin yaptıkları iş gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki şarabın kokusu,rengi,tadı ve kalitesi açısından değerlendirme yapıyorlar 3. Nesil kahve severler ve bu işe gönül verenler de kahveye o şekilde yaklaşıyor.

Gelelim kahve  demleme  metotlarına; Önceliğimiz tabi ki kaliteli çekirdek seçme işlemi..

  • Taze demlenmiş kahveler için olmazsa olmazı kaliteli ve taze çekirdek, full gövde ve korunmuş aromadır.
  • Kahve çekirdeğinde önemli olan bir diğer nokta çekirdeklerin kavrulma derecesi.Aşırı kavrulmuş dark roast çekirdekler acı gelebileceği için sizi kahveden soğutabilir. Medium roast genellikle idealdir. Tabi bu kişinin damak zevkine göre değişebilir.

  • Çekirdekleri mutlaka kahve içmeden önce öğütmeliyiz. En güzel aroma ve lezzet öğütümden sonraki ilk 15 dk içerisinde yok olmaya başlar. O yüzden kahvenizi çekirdek olarak almalı ve evde kendiniz öğütmelisiniz.Piyasada kahve öğütücüleri çok rahat bulabilirsiniz.
  • Her çekirdeğin yetiştirildiği bölge ve yüksekliğe göre farklı notalar arındırır.Kendi damak zevkinizin uyduğu kahve çekirdeklerini baristalardan yardım isteyerek alabilirsiniz.

  • Yukarıdaki fotoğraf El Salvador ülkesinin La Majada bölgesinde yetiştirilmiş bir çekirdeğin etiketidir. Yetiştirildiği yükseklik, çekirdeğin tipi yani varyetesi , işlenme metotları, asidik ve notaları üzerinde bulunmaktadır. Mutlaka kahve çekirdeği alırken bunları sorgulamalıyız.

Çekirdeğimizi seçtik,öğüttük. Şimdi sırada demleme var. Çeşitli demleme metotları bulunmakta bunları ileri ki dönemlerde ayrıntılarıyla yazacağım.Şimdilik aşağıya bir kısmını bırakıyorum.

Cansu YILMAZ. : Senior Coffee Geek

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...