Kahve Serisi – V60

Merhaba kahve sever geekler. Kahve serimizde bugün kahve demleme metotlarından bir tanesine değineceğiz.

V60 kahve demlemeye başlayacaklar için en kolay yöntemdir.Adını 60 derecelik koni şekline sahip olduğu için buradan alır.Seramik,bakır ve plastik versiyonları bulunmaktadır.

V60’ta kahvenin sertliğini çekirdeklerin çekimi ve suyun akış hızı ile belirleyebilmek mümkündür.

İnce çekilmiş kahve ve sürekli su akışı ile orta sertlikte; ince çekilmiş kahve ve yavaş su akışı ile sert; orta çekilmiş kahve ve sürekli su akışı ile yumuşak sertlikte; orta çekilmiş kahve ve yavaş su akışı ile yine yumuşak sertlikte kahve elde edebilirsiniz.Aslında kahvenizi nasıl içmek istediğinizi belirlemek sizin elinizde. V60 bunun için en ideal kahve demleme aracı.

Peki nasıl demleyeceğiz kahveyi:

1.Öncelikle her zamanki gibi su sıcaklığımız 90-95 derece arası olmalıdır.

2.V60 ın kendine özgü filtresi bulunur.Filtreyi koni içine yerleştirip öncelikle ıslatmamız gerekir.Islatarak hem filtredeki tozların uzaklaşmasını hem de ekipmanın ısınmasını sağlarız.

3.Daha sonra taze öğüttüğümüz kahveyi v60 içerisine bırakıp biraz su ile 30 saniye blooming yapıp daha sonra geri kalan suyu 2-4 dk arasında boşaltıyoruz.(Blooming/Çiçeklenme kısaca, öğütülmüş kahve üzerine su dökülerek, öğütülmüş kahve çekirdeklerinden çıkan karbondioksitin ve diğer gazların salınmasıdır.)

Kullanacağımız kahve oranı genellikle 1gr kahve için 15 ml sudur.Fakat siz bunu kendi damak zevkinize gire değiştirebilirsiniz. Sonuçta kahve bir zevk işi ve herkesin kendine özel kuralları var.

Cansu YILMAZ. : Senior Coffee Geek

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

  1. Daha önce aklıma gelmemiş ve bir yerlerde görmemiş olduğum bir konu. İlginç geldi. Kahve seven birisi olmasam da v60 kahve demleme tekniği ilgimi çekti. Yakın zamanda deneyeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...