Knives Out – İnceleme

Çok sevdiğimiz Star Wars’ın cenazesini kaldıran yönetmenimiz Rian Johnson’dan bir detektiflik hikayesi geleceğini duyunca hiç heyecanlanmamıştım açıkçası. Filmin kadrosu açıklanınca bir “ Hmm.” dedim. Fragmanlarını izleyince filmin tam olarak sevdiğim bir janrda geleceğini öğrenince bir şans verilir dedim. Olumlu yorumları okuyunca ise açıp Knives Out’u izleyeme karar verdim. İzlemekle de iyi yapmışım. Knives Out inceleme yazımıza başlayalım.

knives out inceleme

Agahta Christie ?

Knives Out, tam bir eski usül detektiflik filmi. Agahta Christie romanlarının Rian Johnson versiyonunu izledik adete. Daniel Craig, Benoit Blanc isimli detektifi canlandırıyor. Meşhur detektif Hercules Poirot’a selam niteliğinde bir karakter. Detektif Blanc, zeki ve iyi niyetli bir detektif. Filmin havasını gayet güzel yakalamayı başarmış bir karakter resmedilmiş.  Captain America olarak artık hafızalarımıza yer etmiş Chris Evans, filmde ailenin şımarık çocuğunu canlandırıyor. Linda rolünde ise yine role cuk oturan Jamie Lee Curtis var.

Knives Out inceleme yazımız da filmin konusuna girmeden önce biraz daha teknik detaylardan bahsedelim. Rian Jonhson, iyi bir yönetmenlik göstermiş diyebiliriz. Filmin temposu yerinde sıkmıyor baymıyor. Filmdeki kara komedi havası da gayet güzel. Senaryo açısından bazı kusurlar olsa da çok göze batmıyor. Rian Johnson’ın çoğu ip ucunu izleyiciye alenen göstermesi de bence doğru bir seçimdi. Görüntüler, müzikler ve oyunculuk ortalamanın üstündeydi.

knives out inceleme

Spoilerlı Detaylar

Film, aile arasında bir parti sonrası odasında ölü bulunan yazar Harlan Thrombey’in ölünü araştırmak için yapılan sorguyla açılıyor. Polis ve detektif Blanc, iş birliği içerisinde aile bireylerini sorguya çekiyor. Sıra Harlan Thrombey’in asla yalan söyleyemeyen hemşiresi Marta’ya gelince işler ilginçleşiyor. Film birden bire Harlan Thrombey’in nasıl öldüğünü bize detaylı olarak anlatıyor. Harla’ı Marta’nın hatasının öldürdüğünü öğreniyoruz. Marta, 3 mg morfin yerine 100 mg morfin verince Harlan, Marta’ya polisten nasıl kaçacağını detaylı bir planla anlatıp kendini öldürmeyi tercih ediyor.

Filmin ilk ters köşesi burada gerçekleşiyor. Bütün film boyunca Harlan’ın katilini bulmaya çalışacağını sanan izleyiciye gerçek anlatılıyor. Buradan sonra filmin yapısı değişiyor ve Marta’nın yakalanmamak için çabalaması izlemeye başlıyoruz. Yalan söyleyince kusan Marta’ya detektif Blanc’ın fazlaca güvendiğini düşünmemizi istiyor film. Bu noktadan sonra Harlan’ın vasiyeti açıklanıyor ve devasa mal varlığı sadece Marta’ya bıraktığını öğreniyoruz.

Bu nokta filmi bir kere daha değiştiriyor. Marta, tüm aile tarafından birden bire hedef konumuna geliyor. Chris Evans’ın canlandırdığı Ransom karakteri ise Marta’ya yardım etmeye başlıyor. Ailesinden ne kadar nefret ettiğini büyükbabası Harlan ile olan bağlarını küçük küçük serpiştirmeye başlıyor aralara. Ransom’a tüm gerçekleri anlatan Marla, bu sefer de başka sorunlarla yüzleşmek zorunda kalıyor. Filmin sonunu burada anlatmayalım kendiniz görün.

Ancak film eğlenceli vakit geçirtmeyi başarıyor. Senaryo içerisinde bizlere verilen donelerin bir yerlere bağlanmasını izlemek keyif vericiydi. 7,5-8 puanlık bir film olmuş. Tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir: 1917 – İnceleme

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...