Secret Window – İnceleme

Secret Window – İnceleme

Sevgili Johnny Depp’in başrolünde oynadığı 2004 yapımı Stephen King uyarlaması Secret Window. Fazla basit bir açılış oldu incelememiz için. Ama maalesef ki filmin geneli de bu açılıştan farklı değil.

Johnny Depp yani Mort, hatrı sayılır bir yazar. Yazar kulübesinin kapısı bir sabah çalınıyor ve John Turturro namı değer John Shooter geliyor. Mississippi’li bir çiftçi olan Shooter, yazar Mort’u öyküsünü çalmakla suçluyor ve öyküsünün aslını kapısına bırakıp gidiyor. Filmimiz böyle başlıyor.  Filmin ilerleyen dakikalarında eşinin Mort’u aldattığını öğreniyoruz. Ve Shooter’in kendisinin olduğunu iddia ettiği öykünün kendisini aldatan eşini öldürmek isteyen bir adamla ilgili olduğunu görüyoruz. Film en başında bize sonunu söylüyor bence. Çok kompleks ve düşünmeye sevk etmeyen bir kurgusu var. Birkaç bariz done ile de  sonunda ulaşacağız final bize veriliyor. Film daha çok Johnny Depp hayranları için yapılmış gibi duruyor. Kısıtlı birkaç mekan ve karakterden oluşan bütün filmde odak noktası Depp oluyor.

Johhny Depp - Secret Window

Oyunculuklara gelirsek. Filmde dikkat çeken tek oyunculuk performansı John Turturro’ya ait. Zaten beğendiğim bir oyuncu olan Turturro, bu filmde de beni yanıltmıyor. Keşke daha fazla süre alsaydı. Depp’in oyunculuğu bence vasat altı kalıyor. Diğer oyunculukla hiç değinemeyeceğim çünkü kısıtlı dakikalara sahip oyunculuk performansları fazlasıyla stabil.

Peki, neden ‘Her Şey Geeki!’ olarak bu film hakkında bir inceleme yazmak istedik? Cevap basit, sadece dikkat çekici özellikleri olan filmleri incelemek zorunda değiliz. ‘Cs ile Yakın Evren’ youtube kanalında ‘ 6Altı’ aldı içerikte yer alabilecek, tam olarak altı altı bir film bu.

Secret Window, Stephen King eserinden uyarlama. Stephen King çok da sevdiğim bir yazar değil. Hiçbir zaman da olmadı. Bu filme konu olan hikayesini okuma fırsatım olmadı yani karşılaştırma yapamayacağım. Filmin yönetmeni David Koepp konusunda da söylenecek çok fazla şey yok. Kendisi Hollwood’un en önemli senaristlerinden bir tanesi. Ancak yönetmenlik konusunda aynı başarıya sahip değil.

Özet olarak karısı tarafından aldatılan yazar Mort’un şizofrenik sancıları konuları bu film bizim için koca bir “ Ehh” den öteye gidemiyor.

Önceki İçerikIt Follows – İnceleme
Sonraki İçerikUs – İnceleme

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...