Star Wars – The Rise Of Skywalker Neden Kötü ?

Nereden başlasak, ne yazsak bu film için? Star Wars: The Rise of Skywalker incelemesi için ilk günden hiç içimden gelmese de sinemaya gittim. Duygularım beni yanıltmadı. Filmin yarısında çıkıp gitmek istedim hatta. Bu yazı bir incelemeden çok Star Wars yeni seri ve son filmi gömmek üzerine olacak. Yani film hakkında bilgi almak ve seri hakkında spoiler almak istemiyorsanız bu yazı size göre değil.

The Rise of Skywalker

The Rise Of Skywalker Neden Kötü?

Bu soruya karşı bir soruyla cevap vermek mümkün. “ Neden iyi olsun ki?” The Rise of Skywalker filmi, The Last Jedi garabetinin kaldığı yerden hikayeye devam ediyor demek bir serinin 3. Filmi için normal olurdu. Ancak serinin 3. Filmi, 2. Filmin izinden devam etmiyor. Hatta The Last Jedi filmini koca bir çöp yığınına çeviren Rian Johnson’ın pisliğini temizlemek için yapılmış bir film The Rise of Skywalker.

Fazlasıyla yavan diyaloglar, anlamsız ilişkiler bu filmde de devam ediyor. Üçüncü filmde Poe karakterinin köklerine inmeye karar verilmiş ve çocuk oyuncağı gibi bir ilişki yazılmış. Üç dakika içerisinde kendisi öldürmek isteyen kadın Poe ile kaçmak isteyip ardından da hayat sigortası olarak gördüğü rozeti Poe’ya veriyor. Bütün bunlar sadece üç dakika sürüyor ve Han Solo spin off’u olarak gözümüze sokulan Poe için anlamsız bir backround oluşturuluyor. Devasa bir soru işareti.

İlk filmin en orijinal karakterlerinden biri olan Finn, ikinci film ile birlikte resmen olayların dışına atılmış, asyalı bayanla gereksiz bir romantik ilişkiye sokulmuştu. İkinci filmin sonunda hiçbir anlamı olmayan bir kendini feda etme sahnesi yaşanmıştı. Bu ikilinin ilişkisi The Rise of Skywalker’a gelince birden hiç olmamış gibi yok sayıldı. Finn, hikayede hakettiği yere getirilmek istendi. Asyalı hanımefendiden sonra birden yine Rey’e aşk beslemeye başladı. Devasa bir soru işareti daha?

Rey, koca üç filmlik seride en güzel şeylerden biri. Belki de aklımda kalacak tek karakter. Ancak üçüncü filmle birlikte tanrıya kafa tutacak bir güç veriliyor. Sinemada kadın karakterlere güç yükleme işini becermekte zorlanıyorlar. Rey de maalesef yazarların azizliğine uğruyor bence. Her şeyi yapabilen, Han Solo’dan daha iyi Millennium Falcon kullanabilir hale dahi geliyor.

Nereden Çıktı Bu Palpatine ?

Filmde cevap verme gereği dahi duyulmamış bir soru bu. İki filmdir saklanıp nasıl olduğu asla bilinmeyecek bir şekilde devasa bir filo kurmuş Palpatine. Kimle kurmuş bu filoyu? Nasıl hayatta kalmış? Snoke nasıl yaratılmış? Kim bu adamın yanında? Daha fazla yazmak istemiyorum bile bu konuda. Nereden geldiği belli olmayan ordun ile 40 yıl saklanıp bu planı kuruyorsan Sayın Palpatine, uzayda atla gezen üç beş kişiye de yenilirsin. Bu açıdan mantıklı bir hareket olmuş.

Star Wars ana filmlerinin hiç birinde güç aktarımı ile iyileştirme hareketi bu zamana kadar görülmemişti. Ama çok zeki olan Disney, Mandalorian’ın son bölümünde hop diye iyileştirme sahnesi koyarak her şeye açıklama getirdiğini düşünmüş olabilir. Filmin başlarında Rey’in devasa yılanı iyileştirme sahnesi tamamen filmin sonundaki çakmalar çakması Shakespeare sahne için konulmuş. Ergen eğlendiren bir sahne…

Bu film hakkında söyleyecek daha çok fazla şeyim var. Ancak sinirlerim bozuldu düşündükçe. Daha sonra tüm Star Wars serisi hakkında uzun bir yazı gelecek. Beklemede kalın.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

  1. Star Wars’un son filmi bana kalırsa da vasatı fazla aşamadı; fakat bunda bizdeki Star Wars beklentisinin yüksekliği ve Last Jedi’deki hayal kırıklığının etkisi var gibi geliyor. Artık yapımcılar kendi kurgularında kaybolmaya başladılar. Fazla zorlama kaçıyor. Artık bir yerde nokta koymak gerekiyor.

  2. Skywalker’ın kötü rol’de olması gerçekten alışılmışın dışında çünkü genel olarak hep Skywalker iyilerin tarafında biliyoruz 🙂 Sanırsam buda film pazarlama taktiklerinden birisi. Ama ne olursa olsun ” Star Wars – The Rise Of Skywalker ” filmine gidip izlemekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...