Stefan Zweig En İyi Kitapları Part : 1

Evet sevgili herşeygeeki.com takipçileri. Bugün burada biraz Stefan Zweig öveceğiz. Ama önce wikipedia bilgileriyle size bu güzide yazarın hayatını anlatalım.

1881 yılında Habsburg İmparatorluğu’nun başkenti Viyana’da varlıklı ve kültürlü bir Yahudi ailenin çocuğu olarak doğdu… Babası bir tekstil sanayicisi olan Moritz Zweig, annesi ise İtalyan Yahudisi bankacı aileden gelen Ida Brettauer idi. Ailenin ikinci oğlu olan Stefan Zweig, küçük yaşlardan itibaren kültür ve edebiyat alanında eğitim görmeye  başladı; İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrendi. Viyana ve Berlin üniversitelerinde felsefe  öğrenimi gördü. Edebiyat eserleri yazmaya başladı ve bu dönemlerde dikkat çekti. 1. Dünya savaşı başladığında ise Arşiv Memuru olarak orduya girdi. Gördüğü ve yaşadığı travma sonrası pasifist ve savaş karşıtı tutumlar sergilemeye başladı. Tabi o dönemde bu hareketleri tepki çekti. Savaş sonrası Salzburg’a yerleşti ve bir yazar olarak en verimli yıllarını burada geçirdi. İşin ne kötü kısmı ise 2. Dünya Savaşı ve Hitlerle başladı. Yahudi yazar Zweig direk kara listeye alındı. Nazi ideolojisine ters olan kitaplar eşiliğinde Zweig’da birçok kitabı yakıldı. Ve Zweig olacakları anlayıp Güney Amerika’ya kaçtı.En ünlü eseri ” Satranç“ı kaçak dönemlerinde yazdı. Avrupa’nın içinde bulunduğu karanlık dönemin asla bitmeyeceğini düşünen Zweig, karısı Lotte ile birlikte uyku hapı içerek intihar etti.

Evet, çoğunuzun okumayıp direk atladığı bu bilgileri verdikten sonra şimdi Zweig’ın kitaplarına göz atalım.

1- Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

1920”lerin ilk yıllarında kaleme aldığı bu kitapta kadın kahramanı sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Mektubun başında tek bir hitap vardı. ” Sana, beni asla tanımamış olan sana.” Bu aşk içerisinde tek bir taraf ve tek bir tutku vardır. Kadının mutlak ve değişmez sevgisi kadının gözünden kadının dizelerinden anlatılır. Stefan Zweig, bir kadının gözünden nasıl bu mutlak aşkı bu kadar gerçek yansıtabilmiş şahsen hep hayret ederim.

 2- Olağanüstü Bir Gece

Seçkin bir hayat yaşayan, hayatında hiçbir sıkıntı yaşamamış olan bir burjuvanın, ahlakından saparak işlediği ufak bir suçla, varoluşsal olarak aydınlanmasını anlatır. Aydınlanması giderek karanlık sokaklarda pisleşen olaylarla olması da ironiktir. Belki bu değişimi herkes aydınlanma olarak yorumlamayabilir. Şımarık bir burjuvanın ilkel duyguları ilk defa tatması ve küçük tek gecelik oyunu. Okuyun kendiniz yorumlayın bence, her şeyi de ben yapmayayım.

 

3- Satranç

Zweig’ın en bilinen eseri. Bu kitap hakkında sayfalarca yazmak çok zor değil. Ama çok fazla yazmak istemiyorum. Sürgün yıllarında kendisinin ve Avrupanın içinde bulunduğu siyasi, nasyonel sosyalist düşünceleri ve yok oluşu çok farklı bir dille anlatır. Satranç bu yol için güzel bir araçtır. Herkesin okuması gereken bir kitap olarak görüyorum bu kitabı.

 4- Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat

Stefan Zweig’ı benim için bir yazar yapan özellikleri yaptığı kurgular ve inanılmaz edebiyat parçalaması değildir. Zweig’ı iyi yapan şey gözlem yeteğidir. Okuduğum onlarca yazar içerisinde bu kadar gerçek karakterlere sahip bir başka yazara daha çok az rastlanır. Bu kitabında yazarımız yirmi dört saat gibi bir süre içerisinde bir kadının yaşamının nasılda tepe taklak oluşunu anlatır. Arzu ve tutkunun aslında önemli gördüğümüz bir çok duygunun ötesine geçişini anlatır. Temel olarak avrupai aristokrat tabakanın iki yüzlülüğü bence ana konumuzdur.

5- Yakıcı Sır

Alplere tatil için giden baronun çapkınlık yapmak istemesiyle başlar hikaye. Ama asıl konu narsist Baron’un seçtiği kadına yakınlaşmak için, kadının küçük oğluyla dostluk kurmasıyla başlar. Yine Zweig ve direk insan doğasındaki garip duygulara oynayan bir hikaye.

 

Not: Evet, Stefan Zweig hakkındaki bu yazımızda hayatının ve kitaplarının bir kısmına değindik. Bu yazımız için seçtiğimiz kitaplar bunlar. Yazının ikinci kısmı daha sonra yazarımızın diğer kitaplarıyla devam edecektir.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...