The Mandalorian – 1. Sezon İnceleme

Star Wars sevgimizi yeniden alevlendiren The Mandalorian inceleme yazısı ile karşınızdayız. Köklerini yeniden hatırlayan The Mandalorian dizisi. İşleri olabildiğince basit tutup izleyiciye istediğini verdi diyebilir. The Mandalorian incelememize detaylı olarak devam edelim.

The Mandalorian İlk Bakış

The Mandalorian inceleme

Star Wars Köklerine Dönüş

Star Wars ilk üçleme gösterime girdiğinde yer yerinden oynamıştı. İnsanlar bu uzay macerasını çok sevdi. Bu maceranın içinde her karaktere fazlasıyla bağlandılar. Mandalorian adı verilen gruba ait ilk kişi Boba Fett’tir. Boba Fett, Star Wars serisi içerisnde 6-7 sahnede görünmesine rağmen çok sevilmiştir. Hakkında efsaneler yazılan bir askere bir şövalyeye dönüşmüştür.

The Mandalorian dizisi de bu efsanevi gruba ait bir başka karakteri merkezine alıyor. Dizi boyunca Mando diye hitap edilen Mandolarian klanına ait başkarakterimiz, para karşılığı görevler yapıyor. The Mandalorian inceleme yazımızın başında, dizi Star Wars köklerine döndü demiştik.

Star Wars, hiçbir zaman bilim ilim irfan yuvası bir seri olmadı. Uzay opera dediğimiz bir türün en sevilen örneği olarak karşımıza çıktı hep. Star Wars serisinin kökleri de Western ve Uzak Doğu kültürüne dayanıyor. Bilmiyorsanız Star Wars serisinin ilk filmi efsanevi yönetmen Akira Kurosawa’nın The Hidden Fortress filminin uzayda geçen bir kopyası. The Mandalorian bu Western köklerine çok iyi sarılmayı başarmış bir dizi. Para karşılığı haydutları avlayan bir kovboydan hiçbir farkı yok Mando’nun. Bu diziyi iyi yapan şeylerden biri…

Oyuncular Nasıl?

Dizinin başrolünde Game of Thrones ve Narcos’dan tanıdığımız Pedro Pascal var. Kendisinin çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Sürekli maske ile oynaması oyuncu için dez avantaj olduğu çok aşikar. Tutuk bir oyunculuk göstermiş kendisi. Dizinin yan karakterleri ile ilgili her hangi bir sorun yok. Bir diğer başrol ise bir insan değil. Baby Yoda, dizinin dünya çapında bu kadar ses getirmesinin en büyük nedeni olabilir. Televizyonda Pikaçu’dan sonra gördüğüm en güzel şey olabilir kendisi. Sırf Baby Yoda’yı görmek bile bana çok büyük keyif verdi.

The Mandalorian inceleme

Her Şey mi İyi Bu Dizi de ?

Dizi gayet yukarıda iyi bir başlangıç yapıyor. Baby Yoda’nın gelmesi ile iyice pik yapıyor diyebilir. Ancak bundan sonraki birkaç bölümde, Baby Yoda’yı öldürmekten son anda kurtarma formülü çok fazla işleniyor. Bu da sıkıcı bir hale geliyor.

Dizi de görsellik gayet başarılı. Ucuz görünen hiçbir şey yok. Müzikler gerçekten çok iyi. Dizinin bölüm süreleri gayet yerinde… Bu konular hakkında kötü bir yorumum yok. Dizi devamı konusunda da umut vaad ediyor diyebiliriz. Bu dizinin Disney tarafından yapıldığını da unutmamakta fayda var. Onlarca insan ölürken bir damla kan görmek bile çok zor. Dizinin işleyişinde ana hedefin yetişkin seyirciler olmadığı da aşikar. Ancak family friendly Mando’yu izlemek gayet keyif vericiydi. Star Wars sevenlerin zaten bu diziyi çoktan bitirdiğine eminim. Star Wars ile alakası olmayan insanlarında sevebileceği bir dizi.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Çizgi Romana Başlamak İçin En İyi Çizgi Romanlar

Çizgi roman okumak ülkemizde maalesef çok kolay değil. Ama süper kahraman furyasıyla birlikte çizgi romana olan ilgi ve ulaşma imkanı arttı.  En iyi çizgi...

En İyi Fantastik Roman Serileri – 2

En iyi fantastik roman serileri listemizin ikinci ile karşınızdayız. “ Neden Tolkien bu listede yok! “ demeden önce En İyi Fantastik Roman Serileri listemize...