The Trial of the Chicago 7 – Şikago Yedilisi’nin Yargılanması

Netflix’in son dönemde yayınladığı filmlerden biri olan   “ The Trial of the Chicago 7 “ 1968 yılının Ağustos ayında Chicago’da meydana gelen Amerikan yakın tarihinde siyasal ve kültürel olarak önemli bir yere sahip Vietnam Savaşı için yapılan protestoları ve bu protestolar sonucunda yaşanan olayları ele alıyor.

The Trial of the Chicago 7

Kaliteli Oyuncular, Kaliteli Film

The Trial of the Chicago 7 filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Aaron Sorkin yapıyor. Daha önce A Few Good Man, The Social Network, Moneyball gibi filmlerin senaristliğini yapan Aaron Sorkin’in ikinci yönetmenlik deneyimi. Filmin önemli rollerinde Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Jeremy Strong, Mark Rylance, Joseph Gordon-Levitt gibi çok önemli isimler yer alıyor. Bütün oyunculukların gayet iyi olduğunu söylemek gerekli, özellikle hakim rolünde yer alan Frank Langella çok iyi bir performans sergilemiş.

Amerikan sinemasında mahkeme filmlerinin bizler için gizli bir çekiciliği olduğunu söylemek gerekir. En azından benim için bu durum böyle. Saçma bir adalet sistemleri olduğunu düşünsem de jürilere konuşan avukatları izlemek ama büyük keyif veriyor. 12 Angry Man, Witness for the Prosecution, JFK gibi çok sevdiğim yapımların arasında kendine güzel bir yer ediniyor The Trial of the Chicago 7.

Adalet?

1968 yazında ideolojik olarak farklı bir grup insan aynı amaca hizmet etmek için büyük bir protesto planlıyorlar. On binlerce insan Chicago’ya Vietnam Savaşını protesto etmek için geliyor. Daha sonra bu olay polis ile protestocular arasında kanlı bir savaşa dönüşüyor. Bir sürü insanın öldüğü ve yaralandığı bu olay sonucunda seçilmiş yedi kişi ve bu seçilmişlerin arasına jüriyi ve halkı etkilemek için uydurma bir suç ile o dönem ki Black Panter Partisi lideri Bobby Seale ekliyor. Yargılanmanın en başından itibaren hakimin ve savcıların tarafı net olarak belli oluyor. Aylarca süren dava içerisinde yaşanan olayları da başından sonuna izleme fırsatımız oluyor.

Gerçekleri belgeselimsi bir havada seyircinin önüne süren Aaron Sorkin, o dönem yaşanan olaylara dramatik bir hava katma derdi olmadığını görüyoruz. Hatta Bobby Seale’in günlerce zincire bağlı ve ağzı tıkalı bir şekilde alenen işkence yapılarak mahkeme salonunda tutulması filmde daha kısa süre işlenmiş.

Film bize adım adım gerçekleri gösterirken Türkiye de yaşayan bir vatandaş olarak günümüzde neredeyse 1968 yılı Amerika’sıyla aynı durumda olmak beni fazlasıyla üzdü. Adalete ve doğruya aç olduğumuz bu günlerde Gezi Parkı olaylarında canı yanan onlarca güzel insana, cinayete kurban giden onlarca kadına, çocuğa, işkence edilen hayvanlara, hakları yenen madencilere, depremde canı yanan tüm insanlara, artık evine ekmek götüremeyecek duruma gelen ve bu durumla dahi alay edilen tüm insanlara yani hepimize adalet ve doğruluğun kazanacağı günler diliyor, umut ediyorum. 

Filmin sonunda serbest kalabilecekken bunu reddedip dava süresince ölen tüm insanların adını okuyan Tom Hayden’a teşekkür ediyorum.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...