The Witcher – 1. Sezon İnceleme

Canavarların korkulu rüyası, gümüş kılıcı ve gümüş rengi saçlarıyla diyarın en büyük canavar avcısı… Bu kişi Rivia’lı Geralt’dan başkası değil. Netflix’in son büyük orijinal işi olan The Witcher 1. Sezon incelemesi ile karşınızdayız.

The Witcher 1. Sezon

Nedir Bu Witcher ?

The Witcher 1. Sezon nasıl olmuş peki? Diziye olan bu büyük hype ne kadar gerçekçi? Önce The Witcher hakkında bazı bilgilerle başlayalım.

Witcher, Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin yarattığı fantastik bir roman serisidir. Kısa hikayeler olarak yazılmaya başlanan peri masallarının modernize hali diyebileceğimiz bu seri beğenilince kitaplaştırılır. Kitaplar daha Polonya sınırlarını aşmadan önce CD Project Red isimli batmak üzere olan bir oyun firması, kitapların haklarını yok pahasına satın alır. Çünkü Andezej Sapkowski oyun dünyasını ve geleceğini anlayamaz. Belki de CD Project Red firması bile işlerin bu raddeye geleceğini düşünmemiştir.

Witcher isimli ilk oyun 2007 yılında çıkınca CD Project Red firması batmaktan kurtulur. İsmi duyulmaya başlar. 2011 yılında çıkan ikinci oyun ile işler daha da büyür. Witcher markası dünyada iyice duyulmaya başlar. Ve 2015 yılında The Witcher: Wild Hunt isimli oyun çıkar ve dünyanın en iyi oyunları arasına adını yazdırır.

Andezej Sapkowski, oyunun bu üst düzey başarısı karşısında yok pahasına verdiği haklar için biraz pişman olur ve firmayı bu konuda zorlamaya başlar. Oyunların bu kadar popüler hale gelmesi ile kitaplar daha çok satılmaya başlar ve Polonya’dan çıkan bir yazar ve bir oyun firması dünyaca ünlü seviyeye gelir. Netflix de tam olarak bu sırada devreye girip bu seriyi diziye uyarlamaya kadar verir.

The Witcher 1. Sezon

Oyuncular Kimler ?

The Witcher 1. sezon , sekiz bölümden oluşuyor ve başrollerinde Superman olarak tanıdığımız Henry Cavill var, ki kendisini artık Superman’den çok Witcher olarak tanıyacak gibiyiz. Diğer başrollerde Anya Chalotra ve Freya Allan var.

Geralt of Rivia olarak Henry Cavill beklentimin çok üzerinde bir oyunculuk sergilemiş. Role kendini adadığı gerçekten çok bariz görünüyor. Ses tonu, duruşu, tavırları ile beni Geralt olduğuna inandırmayı başardı. Ciri rolünde oynayan Freya Allan içinde olumlu düşünüyorum. Bence karaktere uygun bir seçim olmuş ancak Witcher evreni için önemli bir karakter olan büyücü Yennefer için yapılan seçimi berbat buluyorum. Yennefer’in güçlü, zeki, alımlı bir karakter olması gerekiyordu ancak Anya Chalotra bu karakteri yansıtmayı başaramamış. Dizini düşük bütçesinin de cast seçiminde etkili olduğu düşünüyorum açıkçası. Henry Cavill’in bu rol için kendi ücretinde indirime gittiği biliniyor. Diğer seçimler için tanınmamış oyuncular seçilmiş.

Netflix ve ırkçılığa ve LGBT+ bireylere olan tutumuna saygı duyuyorum ve destekliyorum. Ancak Polonya’da yazılan bir öykünün içerisinde ırksal çeşitlilik bulundurmasını beklemek saçmalık olur. Netflix de haliyle tüm karakterlerin etnik kökenleriyle oynamayı seçmiş. Açıkçası kitapta beyaz olan bir karakterin afro Amerikan biri tarafından oynanması da bana ırkçılık olarak geliyor. Bu derin konuyu daha fazla deşmeden ana konuya gelirsek, o nasıl bir Triss Marigold seçimidir. Çok hassas bir konu olarak bilir bu ama Triss, Witcher oyuncuları için önemli bir karakter. Bu kadar kötü bir oyuncu seçimi uzun yıllardır görmemiştim.

Dizi Nasıl Olmuş?

Dizi, ilk açıklandığında heyecanlanmıştım, ancak fragmanlar düştükçe bütün heyecanım gitti. Klasik bir Netflix dizisi olacağını düşündüm. Beklentimi iyice aşağıya çektim ve dizinin ilk bölümünü izledikten sonra çok beğendim. Geralt, karakteri kafamda oturdu, ortam bence son derece başarılıydı ve ilk bölümün sonunda yer alan kılıç dövüşünü çok beğendim. Benim için asıl hype ilk bölümden sonra başladı ve 4. Bölüm sonuna kadar devam etti. Kalan dört bölüm ise beklentimin altına düşüp ortalama bir diziye dönüştü.

Dizinin anlatımındaki farklı zaman çizgisi benim hoşuma gitti. Hikayeler bütününden oluşan bir kitabı alıp kurguya bağlamak çok kolay bir kolay değil. The Witcher 1. sezon sekiz bölümden daha fazlasını hakkediyor gibiydi hatta buna ihtiyacı vardı. Geralt ve Yennerfer arasında yaşanan aşk çok kısa bir sekansla bize anlatılıyor. Yennefer karakterinin derinliğinin ve inandırıcılığının zayıf olması bence birazda buradan geliyor. Dizinin ekstra bölümlere ihtiyacı vardı.

The Witcher 1. Sezon

Bence The Witcher 1. sezon , umut vericiydi. Düşük bütçesine ve kitaplardan gelen kopuk hikaye yapısına rağmen kötü bir çıkardıklarını söyleyemem. Dizi bu kadar fazla ses getirince 2.sezon için umutlandım doğrusu. Witcher oyunlarının bir hayranı olarak bu evrende geçen hikayeleri izlemek keyif verici olacak gibi.

Ama lütfen Triss Merigold karakterini değiştirin. Lütfen, lütfen…

İlginiz çekebilir : En İyi Fantastik Roman Serileri – 1

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

  1. The Witcher’dan beklentim hiç yoktu aslında ama öyle zamanım vardı ki, yine de izlemeye karar verdim. İyiki izlemişim. Keşke kitabını da okusaymışım. Andrzej Sapkowski baya güel bir hikaye oluşturmuş. Zaten oyunun çıkması da bunun bir kanıtı bence. Her ne kadar oynamasam da. Son olarak da Henry Cavill’in performansı oldukça başarılı. İzlenesi bir dizi.

  2. The Witcher’in tüm seri oyunlarını oynamış biri olarak nedense dizisine pek alışamadım, ısınamadım oyundaki gibi değil, dizi içersinde çok fazla kopukluk var. Belki ilerleyen bölümlerde bunları halledebilirlerse güzel bir dizi serisi olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...