Venedik Sokakları – Don’t Look Now İnceleme

Don’t Look Now inceleme yazımız ile karşınızdayız. Türkçeye Karanlığın Gölgesi olarak çevrilen ve klasikler arasında yer alan Don’t Look Now filmini yeni izledik ve keşke daha önce izleseydik dedik.

dont look now

Neymiş Bu Film

Don’t Look Now, İngiliz yönetmen Nicolas Roeg tarafından yönetilen, yazar Daphne Du Maurier’in hikayesine dayanan bir psikolojik gerilim filmidir. Filmin başrollerinde Julie Christie ve Donald Sutherland yer alıyor. Donald Sutherland ismi tanıdık gelmiyorsa merak etmeyin görür görmez tanıyacaksınız.

Film 1973 yılında ilk olarak gösterime sunuldu. Filmin açılış sahnesi dışında tamamı Venedik’te geçmektedir. Filmin açılış sahnesinde ailenin küçük kızı evlerinin önündeki gölde boğularak ölür ve daha sonra kamera bizi Venedik’e götürür. Aradan ne kadar zaman geçtiği çok açık değildir. Ama olayın etkileri hala daha tazedir.

Donald Sutherland’ın canlandırdığı restoratör  John Baxter, Venedik’te bir kilisenin işleriyle uğraşmaktadır. Karısı Laura Baxter da onunla birliktedir. Baxter çifti bir kafede otururken Laura, kör bir kadın ve kız kardeşine yardım eder. Ve kör olan kız kardeşin psişik güçleri olduğunun ortaya çıkmasıyla asıl hikaye başlar. Kör kız kardeş Heather, Laura’ya ölen kızından bahsetmeye başlar. Yanınızda gördüm ve gülüyordu, çok mutluydu der. Bu olaydan sonra olayı kabullenen Laura daha mutlu bir kadına dönüşür. Ancak aynı olay Baxter için geçerli değildir.

Venedik Labirenti

Don’t Look Now, dönemin kasvetli atmosferini çok iyi vermiş film diyebilirim. Venedik’i görmüş ve nefret etmiş biri olarak şehri verilmek istenen duygular için çok iyi kullanmışlar. Yönetmenle aynı görüşleri paylaşmak beni sevindirdi. John Baxter, karanlık labirentin içine her girdiğinde o duvarlar benim üstüme üstüme geldi. Ve bu kasvetli ortama çok uygun müzikler ve oyunculuk ile tertemiz bir şekilde aktı gitti. İzlediğim en gerçekçi ve rahatsız edici Medyum karakteri filmin gerilim dozunu alıp tepeye çıkaran bir öge olmuş. Bütün olarak filmin içinde kullanılan her şey filmin düşüncesine hizmet etmiş diyebilirim. Peki, bu film gerçekten anlatıyor? Yazının bundan sonrası kısmı için filmi izlediğinizi varsayıyorum.

dont look now

Kırılan Camlar

Don’t Look Now filminin en başında küçük kız gölde boğulmadan önce bisiklet ile kırılan camlar ve John’un kırdığı cam metaforun başlangıcı oluyor ve kötü şeyler olacağını bize söylüyor. John Baxter’in içine de izleyicinin içine doğan kötü bir şeyler olacak hissi geliyor ve direkt koşmaya başlayıp kızının ölü bedenini buluyor. Filmin en başında, filmin geneline yayılacak simgesel anlatım ve John Baxter’ın sahip olduğu psişik güçler izleyiciye gösteriliyor. Bu sahneden sonra bekliyoruz ki bir daha filmin içerisinde cam kırıklarını göreceğiz ve sonrasında da kötü şeyler olacak ve oluyor da. Kilise de mozaik parçalarına bakan Baxter’ın üzerine düşen kalas ve kırılan camlar ile aslında daha sonra olacak kötülükler bize haber veriliyor.

Bana göre film ikili bir anlatım sergiliyor. Filmin ilk anlatımda Medyumun da dediği gibi hiçbir şey göründüğü gibi değildir. John psişik güçleri olan ve bunun farkında olmayan bir adam.  Filmin genelinde kızını görür gibi oluyor ve bu fikir onu içten içe bitiriyor. Ancak filmin sonunda gördüğü kişinin kızı olmadığını yaşlı ve katil bir cüce olduğunu görüyoruz. Ve daha önce karısını gördüğünü sandığı sahnenin aslında kendi cenazesi olduğunu görüyoruz. Psişik güçlerinin tam olarak farkına varamayan acılı bir adamın aslında gördüklerinin ve düşündüklerinin ötesinde bir gerçeklik olduğunu görüyoruz.

İkinci anlatımda ise, Laura’nın asıl acıyı çeken taraf gibi gösterilmesi ve medyumla tanıştıktan sonra bu ölümün üstesinden gelmesi üzerine gelişiyor. Çünkü John, karısına inanmak istemiyor ve kızının ölümünü aslında kabullenemediğine dair emareler gösteriyor. İşin psişik taraflarını ve “ I see dead people “ kısımlarını atarsak aslında filmin sonunda kızının kırmızı yağmurluğunu giyen katil cücenin aslında kızının ölümünü simgelediğini düşünebiliriz. Laura, bu konuyu aşmayı başarırken John kızının ölümü ile boğulup kayboluyor ve ölüyor.

Şahsen bu iki anlatımında paralel gittiğini düşünüyorum. Ve evet gerçekten filmin sonun katil bir cüce var. Yani özetle Venedik’e gitme hayaliniz varsa yeniden gözden geçirin ve Don’t Look Now, arkasından gelecek birçok filme ilham olmuş izlenmeye üstüne düşünmeye değer bir filmdir.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...