Yönetmenler Serisi: David Fincher

Yönetmenler serisi yazı dizimize en sevdiğim yönetmenlerden bir tanesi David Fincher’la devam ediyoruz. Fight Club gibi bir efsaneyi sinema tarihine kazandıran Fincher’ın kariyeri ve en iyi filmlerini inceledik. Yönetmenler Serisi: David Fincher filmleri listemiz sizlerle.

Yönetmenler Serisi: Michael Haneke

Kimdir Bu David Fincher

Video klip ve reklam aleminin en ünlü yönetmenlerinden biri olan David Fincher 1962 yılında Amerika Colorado eyaletinde doğmuştur. Daha sonra ailesiyle birlikte Kaliforniya’ya taşınmıştır ve burada George Lucas’ın komşusu olmuştur. Sinemaya hayranlık duyan Fincher, lise hayatından itibaren bu uğurda çalışmalarına başlamıştır.

Ünlü markaların reklamlarını ve ünlü sanatçıların kliplerini çektikten sonra o dönem beraber çalıştığı Propaganda Films ekibiyle yapım şirketi kurdu. Daha sonra ilk filmini çekti.

Alien 3 ( 1992 )

David Fincher Filmleri

Alien efsanesinin üst seviye ilk iki filminden sonra, serinin üçüncü filmi David Fincher’a emanet edilmiştir. İlk yönetmenlik denemesi için zor bir filme giren Fincher, stüdyo dayatmalarından bıkıp istediğini çok fazla da yapamamış olduğu net olarak görülüyor bu filmde. Kurgu aşamasında artık dayanamayıp filmi bırakmıştır. Sahipsiz kalan film serinin hayranları tarafından çok fazla sevilememiştir. Ancak Fincher’ın etkisi bu filmde görülmektedir. Serinin ve Ripley karakterinin gidişatına etki eden bir film olmuştur. Alien sonuçta her türlü severiz.

Seven ( 1995 )

İncil’de geçen yedi ölümcül günahı merkezine alan polisiye suç filminde iki detektifin hikayesi anlatılmaktadır. İlk sinema denemesinden sonra pek fazla tatmin olamayan David Fincher, Seven filmi ile çat diye efsane kategorisine çıktı. Stüdyonun filmi karanlık bulması ve aksiyon dozunun arttırılmasına senarist ve yönetmen Fincher ısrarla karşı çıktı ve psikolojik yönünün ağır basması ve o muhteşem finalin çekilmesinde ısrar ettiler. Ve bu türünün en iyi filmi ortaya çıktı. Brad Pitt ve Morgan Freeman detektif hikayesi David Fincher filmleri arasında belki de en iyisi

The Game ( 1997 )

David Fincher Filmleri

Zengin bir iş adamının bir oyunun içine girip gerçek ve oyunu ayırt edemeyecek duruma gelir. Gizem ve aksiyon dozuyla sizi ekrana bağlayan bu film döneminin en iyi filmlerinden biri… The Game, eleştirmenler tarafından Seven seviyesinde görülmese de Fincher tarzının yerleştiği filmlerden biri.

Fight Club ( 1999 )

Ve bir efsane, bir neslin kafalarını uçuran, “Abiiii Tyler Durden Abii…”, “Abiii, her sahnede starbucks bardağı görünüyor abiiii!” diye bağırarak gezdiği mükemmel film. Fight Club filmine olan hayranlığımı size anlatmam çok zor. Chuck Palahniuk’un kitabından uyarlama, filmi kitabından çok daha güzel olan nadir eserlerden biri. Edward Norton ve Brad Pitt, sinema tarihine adını yazdırıyor. Ve David Fincher gözbebeğimiz oluyor. Hala daha izlemeyen varsa koşarak gidip izlesin. Daha sonra sırasıyla Panic Room ( 2002 ) ve gerçek bir hikayeden uyarlanan Zodiac ( 2007 ) filmlerini çekiyor.

The Curious Case of Benjamin Button ( 2008 )

David Fincher Filmleri

David Fincher, F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimli kısa hikayesinden aktarılan film için yeniden Brad Pitt ile bir araya geliyor. Bol görsel efektli kaliteli bu hikaye, David Fincher tarzının dışında bir yapım. Ancak gişe başarısı ve Oscar adaylığı ile önemli bir film.

The Social Network ( 2010 )

Günümüzde arşa ulaşan sosyal devrimin başlangıcının, Facebook ve Mark Zuckerberg’in hikayesi. David Fincher tarzına göre değilmiş gibi görünen bu film, aslında dikkatli izlenirse fazlaca David Fincher tarzına uygun bir film olarak ilerliyor. Hikayeyi çok güzel aktarıyor ve 8 dalda Oscar adaylığı kazanıyor bu filmle.

 

Bu filmden sonra The Girl with the Dragon Tattoo’nin Hollywood uyarlaması ile kendi tarzı yakın bir iş yapıyor. Ve sonra tam olarak bir David Fincher filmi diyebileceğimiz bir film yapıyor.

Gone Girl ( 2014 )

David Fincher Filmleri

Başarılı bir romanın başarılı bir uyarlaması… David Fincher filmleri arasında en iyi filmlerinden bir tanesi. Evli bir çift ve aniden ortadan kaybolan kadının gizem dolu sert hikayesi.

Son dönemde Netflix’de yayınlanan Mindhunter dizisinin yapımcılığını üstlenen ve yine harika bir diziye imza atan David Fincher’ın yeni projelerini merakla bekliyoruz.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...