Yönetmenler Serisi: Martin Scorsese

The Irishman “ ile tekrar gündeme gelen usta yönetmen Martin Scorsese filmleri listesini sizler için hazırladık. Modern sinemaya geçişte, sinema sektörüne yön veren, onlarca insana ilham olan yönetmen Martin Scorsese “ Yönetmenler Serisi “ serimizde yer alacak ilk yönetmenlerden biriydi. “ The Irishman” filminin Netflix’de gösterime girmesiyle bu süreci hızlandırmak istedik.

İlginizi çekebilir: Yönetmenler Serisi: Stanley Kubrick

Martin Scorsese Kimdir?

İtalyan kökenli usta yönetmen 1942 New York doğumludur. New York Üniversitesinde sinema lisansından mezundur. Çocuk yaştan itibaren sinemayla iç içe büyümüştür ve Amerika’da yeni dalga sinemacılığının okullu yönetmenlerindendir.

Mean Streets

martin scorsese filmleri

Martin Scorsese filmleri arasında onu ilk defa popüler bir yönetmen yapan film 1973 yapımı “ Mean Streets “ filmidir. Bu filmde ilk defa Robert De Niro ile çalışmıştır. Kendisiyle özdeşleşecek olan suç dünyası filmlerinin öncüsüdür “ Main Street “. Filmde De Niro’nun yanı sıra Harvey Keital’da rol almaktadır.

 

Taxi Driver

Sinema tarihinin en önemli filmlerinden birisi “ Taxi Driver “. Martin Scorsese filmleri arasında belki de en güzide yere sahip filmdir. Vietnam savaşından dönen taksi şoförü Travis, yaşadığı toplumun adaletsizliğine karşı kendini adaletini sağlamaya karar verir. İkonik sahneleriyle her sinemaseverin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Raging Bull

martin scorsese filmleri

Gerçek bir hikayenin anlatıldığı filmde Robert De Niro ile olan ortaklığı devam etmektedir. Boksör Jake LaMotta zirveye çıkan ve dibe vuran hayatını anlatır bu film. 1980 yılında vizyona giren “ Raging Bull “ siyah beyaz olarak çekilmiştir.

The King Of Comedy

Rupert, hayattaki tek amacı bir komedyen olarak spot ışıkları altında yaşamaktır. Bu uğurda hayranı olduğu komedyeni dahi kaçırır. “ Joker “ filmini çok beğenen genç arkadaşlarıma önerim, “ Taxi Driver “ ve “ The King of Comedy “ filmini izlemeleri. Çünkü daha iyileri zaten yapıldı.

Goodfellas

martin scorsese filmleri

Birçoklarına göre Martin Scorsese’nin kariyer zirvesi, Türkçeye “ Sıkı Dostlar “ olarak çevrilmiş “ Goodfellas “dır. Gerçek bir mafya hikayesini mükemmel bir kurguyla anlatır. Robert De Niro, Joe Pesci ve Ray Liotta filmin başrollerindedir.

Cape Fear

Martin Scorsese filmleri kadrolu aktörü Robert De Niro bu sefer kötü adam olarak karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda izlediğim “ Cape Fear “ filmini oldukça beğendim. Gerilim dolu bir film, harika oyunculuk…

Gangs Of New York

martin scorsese filmleri

Robert De Niro’nun kadrosunun artık Leonardo DiCaprio’ya geçtiği film diyebiliriz. Amsterdam Vallon’un babasının katili Bill The Butcher’ı öldürmek, New York’a geri döner. Usta oyuncu Daniel Day-Lewis bu filmde de oyunculuk dersi vermektedir.

The Aviator

Ünlü havacı Howard Hughes’un eksantrik hayatının anlatıldığı filmin başrolünde DiCaprio var. Özel olarak çok sevdiğim Scorsese filmlerinden birisidir. Yakın zamanda tekrar izlemeyi düşünüyorum.

The Departed

martin scorsese filmleri

Martin Scorsese’nin sonunda Oscar’a layık görüldüğü filmdir. Mafya ve polisin iç içe geçtiği film, ülkemizde de “Köstebek” adıyla vizyona girmiştir.

The Shutter Island

“ Zindan Adası “ adıyla vizyona giren film, ülkemizde fazlaca sevilmektedir. Leonardo DiCaprio ve Mark Ruffalo’nun başrollerinde olduğu psikolojik gerilim filmi, bir akıl hastanesinde kaybolan bir hastayı bulmaya çalışan iki dedektifi anlatır.

 

The Wolf Of Wall Street

martin scorsese filmleri

Gerçek hikayeleri sinemasında anlatmayı seven yönetmenimiz bu filminde Jordan Belfort’u anlatır. Film, sıfırdan zirveye çıkan genç borsacı Jordan’ın, aynı şekilde dibi görmesini anlatıyor. Ve bunu eğlenceli bir dille yapıyor. Ayrıca bize güzeller güzeli Margot Robbie’yi armağan ediyor.

The Irishman

martin scorsese filmleri

Son bir iş için adeta ekibi toplayan Martin Scorsese’in son filminde. Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keital var. Yine gerçek bir hikayenin anlatıldığı suç filmi, Martin Scorsese filmleri arasında en uzun olanı. Filmin süresi 3 saat 29 dakika. Akamedi ödüllerinde yer bulması için film kısa süreliğine sinemalarda gösterime girdi. Ancak film şuan Netflix’de gösterimde. Yakında zamanda sitemizde filmin detaylı bir incelemesi de gelecek.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...