Yönetmenler Serisi: Michael Haneke Filmleri

Yaşayan bir efsane, gerçek bir sanatçı… Michael Haneke filmleri yazımız ile bu usta yönetmenin değerli filmlerini listeleyeceğiz. Gerçek ve rahatsız edici tarzıyla her filmi ayrı bir meydan okuma olan Haneke, 1942 yılında Almanya’da doğmuştur. Viyana Üniversitesinde felsefe ve psikoloji okudu. Sinemaya yaklaşımını derinden etkileyen faktörlerden birisinin aldığı eğitimler olduğu aşikar.

Üniversite eğitiminden sonra film eleştirmeni ve editör olarak çalışmaya başladı.  1974 yılında yazıp yönettiği After Liverpool filmi ile sektöre adımını attı. TV sektöründe çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 40’lı yaşlarında ilk sinema filmi olan Yedinci Kıta’yı çekti. Haneke sinemasının gelecekte geleceği noktayı çok iyi anlatan insanın iç dünyasında kargaşalar yaratan bir filmdi.

Benny’s Video ( 1992 )

micheal haneke filmleri

Benny’s Video filmi Hollywood klişelerinin üstüne tokat gibi çarpan Haneke filmlerinden biri. İlk defa birini öldürmeyi deneyimleyen genç bir çocuğun hikayesi. Gerçeklikle bağını koparan Benny’in video üzerinde hayatını gösterip tonlarca eleştiriye ve insan ruhunun derinliklerine inen bir film.

 

Funny Games ( 1997 )

Michael Haneke’nin en çok bilinen ve en çok tartışılan filmi. Cannes film festivalinde defalarca izlenen, sadizmin, şiddetin ve rahatsız ediciliğin dibine kadar gidiyor film. Böyle dediysek korku janrının içerisinde yer alan şiddet pornosu diye adlandırılabilecek tarzda sahneler ve işleyiş tabi ki bu filmde yok. Göl evinde yan komşunun misafirleri zannedilen iki genç hiçbir sebep yokken aileyi rehin alır ve eziyet etmeye başlarlar. İnsanın sinirlerini bozan bir film gerçekten.

 

Piyanist ( 2001 )

micheal haneke filmleri

Romantizm ve mazoşizm üzerine muhteşem oyunculukları olan yoğun güçlü bir film… Aldığı ödüllerin sonuna kadar hak ediyor diyebiliriz.

 

Cache ( 2005 )

Saklı adıyla dilimize çevrilen bu film, en sevdiğim Haneke filmidir. Hala aklıma geldiğinde tüylerimi diken diken eden çok iyi bir sahnesi vardır filmin. Evli bir çift kapılarına bırakılan video kasetler ile taciz edilmeye başlanır ve bu tacizlerin arkasında geçmişe dönük bir sır yatar.

 

The White Ribbon ( 2009 )

micheal haneke filmleri

Büyük yönetmenler hep siyah beyaz bir film çekmek ister. The White Ribbon da Michael Haneke filmleri arasında siyah beyaz olanı. 1. Dünya Savaşı öncesinde Almanya’nın küçük bir kuzey kasabasında garip olaylar ve ritüeller meydana gelmeye başlar.

 

Amour ( 2012 )

Michael Haneke filmleri arasında yine gerçekliği insana tokat gibi çarpan bir film. Emekli olmuş iki müzik öğretmeni beraber yaşayıp gitmektedir. Yaşlı çiftten Anne bir gün felç geçirir ve gerçek aşk sınanmaya başlanır.

İlginizi Çekebilir: Yönetmenler Serisi : Quentin Tarantino

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...