Yönetmenler Serisi: Quentin Tarantino

Çağımız en popüler, en kanlı en sıradışı yönetmenlerinden biri olan Quentin Tarantino filmleri ve hayatını sizler için derledik. Bu listede bol bol kan, suç ve ayak fetişi var.

Yönetmenler Serisi: Stanley Kubrick

Yönetmenler Serisi: Martin Scorsese

Quentin Tarantino Kimdir ?

Quentin Tarantino Filmleri

1963’de Amerika’da doğan sinema aşığı bir çocuktur Tarantino. Okulu bırakıp tiyatro grubuna katılmış sonra da senaryolar yazmaya başlamıştır. Video dükkanında çalışırken izlenebilecek tüm filmleri izlemiş ve kendi deyimiyle “ Şu ana kadar yapılmış her filmden bir şeyler çalarak…” Bu günlere gelmiştir. Video kiralama dükkanında çalışırken biriktirdiği parayla kendi filmlerini yapmaya başlamıştır. Robert Redford’un kurduğu bağımsız sinema akademisi Sundance’in ilk bağımsız yönetmenlerinden biri olmuştur ve “ Reservoir Dogs ” filmiyle adını ilk kez yüksek sesle duyurmuştur.

Reservoir Dogs

Basit görünün bir mücevher soygunu işi birden kötü bir hal alır ve soyguncular içlerinden birinin polis olduğu konusunda şüphelenmeye başlarlar. Karmaşık diyaloglar ve parça parça bir kurgu tekniği ile kendi tarzını ilk kez ortaya koyduğu filmdir.

Pulp Fiction

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino filmleri arasında en önemli yere sahip filmdir Pulp Fiction. Yazdığı birkaç adet B sınıfı senaryoyu birleştirip tek bir film haline getirmiştir Tarantino ve ikonik bir film yaratmıştır. Tarantino tarzı diye bir şey yaratmıştır bu film. İki tetikçi bir boksör, bir mafya babası ve onun eroinman karısı üzerinden o güne kadar görülmemiş bir anlatım ve sinema dili kullanır Pulp Fiction. Cannes film festivalinden ödülle dönen bu film aynı zamanda en iyi senaryo dalında Oscar almıştır.

Jackie Brown

Quentin Tarantino filmleri arasında en zayıf halka olarak görebiliriz bu filmi. Hostes Jackie Brown’un polis ve silah kaçakçıları arasında kalıp bu işten paralarla nasıl sıyrılacağını anlatır. Robert De Niro ve Micheal Keaton gibi usta isimler filmde boy göstermektedir.

Kill Bill : Vol 1 ve Vol 2

Quentin Tarantino Filmleri

Pulp Fiction’dan sonra hak ettiği saygıyı kazanan Quentin Tarantino, Kill Bill serisi ile popüler olarak da kendini zirveye taşımıştır. Tarantino’nun sevdiği tonlarca filmden esintiler taşır. Abartılı aksiyon ve kanlı sahneler, çizgi roman havasında geçen izleyenleri keyiften deli eden bir intikam hikayesidir Kill Bill. Umarın söylentiler doğru değildir ve Kill Bill Vol.3 çekilemez. Bu haliyle yeterince iyi…

Inglourious Basterds

Quentin Tarantino filmleri arasında ilk defa Brad Pitt ile çalıştığı filmdir. Bir grup Nazi avcısının ve Tarantino’nun tarihi değiştirmesini izliyoruz bu filmde.  Christoph Waltz’a en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ı getirmiştir bu film. Filmin başındaki sincap ve fare sahnesi özellikle mükemmeldir.

Django Unchained

Quentin Tarantino Filmleri

Yine kan, çok fazla kan… Django ile western türüne giren Tarantino, bu türde de neler yapabileceğini herkese göstermiştir. Kölelik ana ekseni etrafında bol kanlı bir macera filmi.

The Hateful Eight

Kar fırtınasının ortasında mahsur kalan suçlular ve ödül avcılarını anlatır The Hateful Eight. En sevdiğim Quentin Tarantino filmleri arasında benim listemin en tepelerinde yer alan bir filmdir. Keşke biraz daha kısa olmasaydı. Gergin ortamın içerisinde ipler bir kere çözüldü mü kimse önünü alamıyor.

Once Upon a Time in Hollywood

Quentin Tarantino Filmleri

Tarantino’nun son filmi… Bazılarına göre çok iyi bazılarına göre kötü bir film. Bu konuda uzunca bir inceleme yazımız var. Okuyabilirsiniz.

Once Upon a Time in Hollywood – İnceleme

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

En İyi Bilim Kurgu Romanları

En iyi bilim kurgu romanları, daha doğrusu bizim  en sevdiğimiz bilim kurgu romanlarını sizler için derledik. Aradığınız bazı fiyatlar bu listede olmayabilir. Öncelikle en...

Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristler

Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesi ile karşınızdayız. Gitarı adeta ağlatan biricik gitaristlerimiz için böyle bir liste yapmak için geç bile kaldık....

Gecenin Büyük Boşluğu – The Vast Of Night

Merhaba sevgili herseygeeki.com okurları. Bugün Amazon Prime seçkisine girmesiyle haberdar olduğumuz " The Vast Of Night " isimli bağımsız bilim kurgu filminin...